Lithops - Taş Çiçek (5 adet) - Botanik Evde

Lithops – Taş Çiçek (5 adet)

90,00 

Önerilen: Yarı gölge alanda sağlıklı gelişir. Az ışık aldığında boyu uzar formu bozulur, aksine aşırı sıcak öğle güneşinde de bitki olumsuz etkilenir. Bitkinizi sabah akşam ışık alan, aydınlık, serince bir alanda tutunuz.
Toprak:
Büyüme Hızı: Yavaş
Bitkinin Maks. Eni: 5 cm
Bitkinin Maks. Boyu: 4 cm
Dona Dayanıklılık: Türkiye genelinde yetiştirilmeye uygundur. Donlara karşı yarı dayanıklı olduğundan kış aylarında aydınlık iç mekanda yetiştirilebilir. İzmir gibi ılıman sahil kuşağında kışın yağmur altında kalmamak şartıyla dış mekanda yaz kış yetiştirilebilir.
İklim Kuşağı:
Ömrü: Çok yıllık
Bakım:
Gübreleme: Bahar başında yapılır. Mutlaka sıvı inorganik gübreler kullanınız. Zengarden’da yetiştirme tecrübelerimize dayanarak sadece az bir miktar akıllı gübre ile yıl boyu başka hiçbir ek gübreleme yapmadan sağlıklı olarak yetiştirebilirsiniz. 2-3 aylık bloom akıllı gübre lithops gübreleme için uygundur.

Sulama: Mutlaka yumuşak kireçsiz yağmur ya da damacana suyuyla yapılmalıdır. Zaten çok az su istekleri vardır bu nedenle lithops ve kaktüslerinizi temiz, kireçsiz suyla sulamak onları memnun edecektir. Sulama yöntemi diğer bitkilerden farklıdır. Suladığınız zaman derinlemesine ve iyice, bol sulayınız. Daha sonra toprağı kuruyana dek sulama yapmayınız. Toprağı tamamen kuruduktan sonra yeniden sulayınız.

Lithopslar ilkbahar ve sonbahar aylarında sulanır. Sanılanın aksine yaz aylarında sulamaları olabildiğince azaltılır. Kış aylarında ise hiç sulanmazlar.

Toprak: Sukulent ve kaktüs bitkilerinde sulama kadar önemli bir diğer konu topraktır. Unutmayın bu bitkilerin yetiştiği yerlerde organik maddeler azdır. Bu nedenle kaktüslere özel topraklar kullanınız. Doğrudan ağır ve geçirgenliği zayıf bahçe toprağına dikerseniz kısa sürede bitkinizi kaybedebilirsiniz.

Lithopsları tamamen ponza ya da elenmiş lav taşında yetiştirebilirsiniz. Torf ve toprak eklemenize gerek yoktur. Saksı toprağı fazla dağılmasın istiyorsanız, saksı harcı içindeki toplam torf miktarı %20 i aşmasın. Yani 8 birim ponza ya 2 birim torf gibi. Ponza ve lav taşı büyüklüğü 1-3 mm arası olmalıdır. Daha ince toz gibi olanlar köklere zararlı iken, daha iri olanlar ise çok hava boşluğu oluşturduğundan dikime uygun değildir.

Saksı değişimi: Kaktüs ve sukulentlerde saksı değişimi daha çok toprak yenileme için yapılır. Asla eski saksından çok büyük bir saksıya dikim yapmayınız. Saksı değişimlerinde maksimum 1 boy büyük saksıya alınız ve bu saksıda en az 2 sene tutmaya gayret gösteriniz. Saksınızın sayıca çok ve yeterli su gideri olmalı, içine doldurduğunuz toprak geçirgenliği yüksek kaktüslere özel toprak olmalıdır. Bitkilerinizi altında delik olmayan seramik saksılara ya da cam fanuslara dikmeyiniz zira 1-2 ay güzel gözüktükten sonra yavaş yavaş ama mutlaka ölürler.

İdeal: Saksıda yetiştirilmeye uygun. Yere dikim yapmayınız.

Tükendi

Kategoriler: