YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN EVDE BİTKİ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Evinize bir bitki hediye edildi veya evinize bir bitki almak istiyorsunuz. Doğal olarak bitkinizi canlı tutmak ve ona olabildiğince iyi bakmak için bitkinize temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir ortam sağlamak isteyeceksiniz.

İşte öncelikle bilmeniz gerekenler:

  • Tüm bitkiler yaşamlarını sürdürmek için ışığa ihtiyaç duyar. Az ışıkta yaşayabilen bitkiler bile ışık girmeyen, karanlık bir odada maalesef fazla uzun dayanamayacaktır. Bitkileriniz için suni güneş ışığı aydınlatması yapacak ek aydınlatma ürünleri kullanarak karanlık odalara bir çözüm getirmeniz mümkün.
  • Yanlış sulama alışkanlıkları bitkinizi öldürür. Bir sulama günü seçip her hafta o gün tüm bitkilerinizi bir seferde sulamak pratik ve verimli görünse de, bitkinizin gerçekten suya ihtiyacı olduğundan emin olmak için bitkinizi kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Her bitkinin su ihtiyacı aynı değildir. Farklı yerlerde, farklı büyüklükte saksılarda veya farklı içerikte toprak karışımında yetişen bitkilerin farklı sıklıkla sulanması gerekecektir.
  • Toprağınız bitkinizi destekleyecek kadar yoğun, vitamin ve mineral açısından yeterli zenginlikte olmalıdır. Bazı bitkiler sıradan toprak karışımlarını sevmez. Örneğin, kaktüs ve sukulentler için perlit oranı bol, kumlu karışım toprak tavsiye edilir çünkü sıcak ve kurak bir ortama adapte olmuş bir bitki iyi havalanan ve su süzdürebilirliği yüksek bir toprağı tercih edecektir.
  • Sabırlı olun ve bitkinizdeki her değişimi kafanıza takıp endişelenmeyin. Bitkiler bizim kadar hızlı hareket etmezler; bitkinizde veya onun ortamında yaptığınız bir değişikliğin sonucunu görmeniz günler hatta haftalar alabilir. Bitkiler dönem dönem eski yapraklarını döktüklerinden bir iki tane sararan yaprak fark etmeniz sizi hemen paniğe veya endişeye sürüklemesin.
  • Her bitkinin aynı bakıma ihtiyacı olduğunu düşünmek ciddi bir hata olacaktır. Kurumuş yapraklar bir bitkide ortamdaki düşük nemin göstergesi olabilirken, bir diğer bitkide bir hastalık belirtisi olabilir.

    Bu sebeple sıradaki blog yazımızda değineceğimiz sulama, ışık, nem ve sıcaklık gibi faktörler bitkinin türü göz önünde bulundurularak ayarlanmalıdır.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir